Publikace: 02. Červen 2021

Představujeme červnové číslo Zahrádkáře

V červnovém Zahrádkáři přináší hned z kraje zajímavý příspěvek Petra Hanzelky, který podrobně popisuje domácí druhy trvalek odolných k suchu. Aktuální sezóna prozatím sice nevypadá tak „vyprahle“, jako roky předtím, ale výsledky klimatologů a modely vývoje klimatu poukazují na další suché periody i v příštích letech. Výběr zahradních rostlin schopných odolávat suchu, tak pravděpodobně zůstane aktuální i nadále.

Růže, zdobící aktuální titulku, jsou tématem měsíce. Jiří Žlebčík ve svém článku doplněném o názorné fotografie podrobně popisuje skupiny růží. Věděli jste, že v České republice se pěstuje zhruba 2 tisíce odrůd? A ve světě dokonce 20 tisíc? Tomáš Jan pak přibližuje novinky v sortimentu meruněk. Do Státní odrůdové knihy byly na počátku roku zapsány dokonce tři nové odrůdy: Etela, Odeta a Telma, více o nich se dočtete právě v příspěvku tohoto autora. Rádi zkoušíte při vaření nové chutě, kupujete netradiční zeleninu? Vypěstovat některou z nich si můžete i u vás doma. Například jak na batáty radí Andrea Svobodová a Pavel Kasal z Výzkumného ústavu bramborářského. V Malé škole začínajícího zelináře radí, jak pěstovat ve skleníku a fóliovníku. Dozvíte se informace, které byste měli vědět, než si skleník pořídíte a půjdete do něj poprvé vysévat. Na návštěvu se tentokrát vydali do českokrumlovské zámecké zahrady, kterou šéfredaktora Stanzela provedl vedoucí správy a údržby zámeckých zahrad Ing. Jiří Olšan.

Červnová příloha Zahrádkářka přináší recepty provoněné prvním letošním ovocem – tvarohové knedlíky s jahodovou omáčkou, jemný jahodový koláč apod. Nahlédnout Vám také dovolíme do velmi zajímavé kuchařky, která vychází ze zásad ájurvédy.  A jelikož je červen významným měsíce pro bylináře, neboť kvetení většiny druhů je na svém vrcholu, Radmila Malinovská popisuje svatojánské bylinky a nabízí i recepty na jejich využití. Floristickému okénku vládnou kytice ze zahrady Hany Kindelmannové Šebestové, která si u sebe doma začíná pěstovat květiny určené k řezu a vytváří z nich okouzlující díla. 

Příjemné počtení přeje, Zahrádkář.

S červnovým vydáním tištěného časopisu Zahrádkář obdrží předplatitelé osivo ředkve Acord od společnosti Moravoseed. Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2021 (12 čísel jen za 396 Kč). Oproti běžnému stánkovému prodeji (468 Kč) je předplatné cenově výhodnější a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s lednovým vydáním časopisu Vám přijde i stolní týdenní kalendář.

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz